بوتاکس برای میگرن، بررسی میزان اثر بخشی در درمان و پیشگیری

بازدید: 889 بازدید
بوتاکس-برای-میگرن-شاخص

بوتاکس برای میگرن درمانی تایید شده توسط سازمان غذا و دارو آمریکا  (FDA) بوده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد بوتاکس و استفاده از آن در پیشگیری از سردرد در بزرگسالان مبتلا به میگرن مزمن با ما همراه باشید.

میگرن چیست؟

میگرن وضعیتی است که می تواند علائم متعددی ایجاد کند، از جمله سردردهای شدید که می تواند ضربان دار و ناتوان کننده باشد. اینها معمولاً در یک طرف سر فرد رخ می دهند و می توانند از چند ساعت تا چند روز ادامه داشته باشند. اگر سردرد دارید که حداقل 4 ساعت در 15 روز یا بیشتر در هر ماه طول بکشد، میگرن مزمن (طولانی مدت) در نظر گرفته می شود.

علائم میگرن:

علائم میگرن معمولاً در مراحلی ظاهر می شوند.

قبل از سردرد ممکن است علائمی داشته باشید که ساعت ها یا روزها قبل از سردرد شروع شود. برخی از افراد ممکن است هاله حسی را تجربه کنند که ممکن است شامل تغییرات بینایی مانند نقاط کور یا فلاش های نور باشد. سایر افراد احساس گزگز یا وزوز یا مشکل در صحبت کردن دارند.

در هنگام سردرد در این مرحله ممکن است سردرد ضربان دار و ضربان دار خفیف تا شدید را تجربه کنید. این می تواند هر زمانی از چند ساعت تا چند روز طول بکشد. همچنین ممکن است حالت تهوع و استفراغ را تجربه کنید. علاوه بر این، ممکن است حساسیت شما به نور و صدا افزایش یافته باشد.

بعد از سردرد ممکن است شنیده باشید که از آن به عنوان “خماری میگرن” یاد می شود. خستگی و تحریک پذیری شایع است و ممکن است تا 2 روز ادامه داشته باشد. در این مدت ممکن است به دلیل درد طولانی مدت در انجام فعالیت های منظم دچار مشکل شوید. افزایش حساسیت به نور و صدا نیز امکان پذیر است. علاوه بر این، ممکن است سر درد داشته باشید که با فعالیت بدنی یا زور زدن بدتر می شود.

میگرن1

درمان بوتاکس برای میگرن:

بوتاکس نوعی دارو به نام نوروتوکسین است و عملکرد اعصاب را متوقف می کند.

اعصاب شما معمولاً با استفاده از استیل کولین که یک انتقال دهنده عصبی است با سایر نواحی بدن شما ارتباط برقرار می کند. (انتقال دهنده های عصبی پیام رسان های شیمیایی هستند)

بوتاکس با متوقف کردن اعصاب از ترشح استیل کولین عمل می کند. این بدان معنی است که اعصاب شما نمی توانند به ماهیچه ها بگویند که اسپاسم شوند (سفت شوند). هنگامی که بوتاکس برای میگرن استفاده می شود، سیگنال های عصبی که باعث درد می شوند را مسدود می کند.

در برخی موارد، افرادی که بوتاکس برای میگرن دریافت می کنند، طی 2 تا 4 هفته بهبودی در وضعیت خود مشاهده می کنند. اما به خاطر داشته باشید که ممکن است دو سری تزریق و 6 ماه کامل طول بکشد تا حداکثر اثر بوتاکس را احساس کنید.

 • نکته: بوتاکس برای میگرن اپیزودیک (میگرنی که در 14 روز یا کمتر در ماه رخ می دهد) استفاده نمی شود.

نحوه تزریق:

فرم بوتاکس پودری است که در یک ویال یکبار مصرف می آید. این دارو در یک محلول مایع مخلوط می شود. بوتاکس برای درمان میگرن مزمن به صورت تزریق عضلانی تجویز می شود. فرد بوتاکس برای میگرن را از یک متخصص مراقبت های بهداشتی دریافت خواهد کرد.

دوز تزریق:

دوز توصیه شده بوتاکس برای میگرن، 155 واحد در 31 تزریق است. این تزریق ها در هفت ناحیه عضلانی خاص در سر و گردن فرد انجام می شود. هر ناحیه عضلانی دارای تعدادی محل است که 0.1 میلی لیتر (میلی لیتر) بوتاکس برای میگرن تزریق می شود. (از نظر واحد، 0.1 میلی لیتر حدود 5 واحد است.) در مجموع، 155 واحد در 31 محل منحصر به فرد در عضلات سر و گردن فرد تزریق می شود.

محل های تزریق:

از آنجایی که تزریق عضلانی مستقیماً در عضله انجام می شود، ممکن است تعجب کنید که برای بوتاکس برای میگرن کجا تزریق می شود. در اینجا محل های تزریق بوتاکس برای میگرین را میبینیم:

 •      بین شانه و گردن در سمت راست و چپ
 •      در پشت گردن، در پایه جمجمه در هر دو سمت راست و چپ
 •      پشت سر فرد، پشت هر گوش
 •      وسط پیشانی فرد، بالای هر چشم
 •      قسمت پایین پیشانی، درست بالای بینی فرد
 •      قسمت پایین پیشانی، نزدیک لبه داخلی هر ابرو
 •      پشت هر معبد، بالای گوش

تزریق-بوتاکس-برای-میگرن-1

بازه های زمانی تزریق:

به طور کلی، تزریق بوتاکس برای میگرن هر 12 هفته برای جلوگیری از سردرد در بزرگسالان مبتلا انجام می شود. اما باید به برنامه دوز تجویز شده بوتاکس برای میگرن توسط پزشک پایبند بود.

تاثیر تزریق بوتاکس برای میگرن:

دو مطالعه بالینی اثربخشی تزریق بوتاکس برای میگرن را برای پیشگیری از سردرد در بزرگسالان مبتلا نشان داده است.

این مطالعات بزرگسالان مبتلا به میگرن مزمن را مورد بررسی قرار دادند. شرکت کنندگان تزریق بوتاکس یا دارونما (درمان بدون داروی فعال) را دریافت کردند. آنها تزریقات را در دو ست دریافت کردند که به فاصله 3 ماه انجام شد.

محققان تعداد روزهای سردردی که افراد در شروع مطالعه داشتند را با تعداد روزهای سردردی که پس از گذشت 6 ماه از درمان داشتند مقایسه کردند. نتایج نشان داد افرادی که بوتاکس برای میگرن دریافت کرده‌اند به طور متوسط روزهای سردرد کمتری نسبت به افرادی که دارونما دریافت کرده‌اند، دارند.

 هزینه بوتاکس:

میزان هزینه بوتاکس برای میگرن بر اساس چندین عامل است. اینها می تواند شامل برند بوتاکس مورد استفاده، رژیم درمانی تجویز شده فرد، طرح بیمه ای که دارد و مکان جغرافیایی او باشد. قیمت همچنین بر اساس هزینه قرار ملاقات برای دریافت دوزهای بوتاکس برای میگرن از متخصص مراقبت های بهداشتی فرد نیز متغیر است.

عوارض جانبی:

استفاده از بوتاکس برای میگرن در بزرگسالان مبتلا به میگرن مزمن ممکن است عوارض جانبی خفیف یا جدی ایجاد کند. لیست های زیر شامل برخی از عوارض جانبی اصلی است که ممکن است هنگام استفاده از بوتاکس برای میگرن رخ دهد.

عوارض جانبی خفیف:

مانند سایر داروها، تزریق بوتاکس برای میگرن در بزرگسالان مبتلا به میگرن مزمن می تواند عوارض جانبی خفیفی ایجاد کند. این عوارض جانبی بوتاکس ممکن است موقتی باشد و چند روز یا چند هفته طول بکشد. اما اگر مدت طولانی تری ادامه داشته باشند، یا اگر فرد را آزار می دهند یا شدید می شوند، مهم است که با پزشک یا داروساز خود صحبت کند.

عوارض جانبی خفیف تزریق بوتاکس برای میگرن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 •      افتادگی پلک
 •      سردرد
 •      سفتی عضلات، اسپاسم یا ضعف در نزدیکی محل های تزریق بوتاکس
 •      گردن درد
 •      درد در محل های تزریق بوتاکس

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا تزریق بوتاکس برای میگرن می تواند اثرات طولانی مدت داشته باشد. افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس برای میگرن معمولاً در عرض چند هفته خود به خود از بین می رود. اما اگر متوجه عوارض جانبی تزریق بوتاکس شدید که به خودی خود از بین نمی رود، حتما با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند درمان ها را توصیه کنند و برنامه دارویی شما را در صورت نیاز تنظیم کنند.

عوارض جانبی جدی:

اگرچه نادر است، اما تزریق بوتاکس برای میگرن در بزرگسالان مبتلا به میگرن مزمن می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. در صورت بروز عوارض جانبی جدی در حین استفاده از بوتاکس، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر عوارض جانبی تهدید کننده زندگی به نظر می رسد یا فکر می کنید در حال اورژانس پزشکی هستید، فوراً با شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی جدی تزریق بوتاکس برای میگرن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 •      واکنش آلرژیک
 •      انتشار اثرات سمی، که می تواند باعث مشکلات تهدید کننده زندگی در بلع یا تنفس شود

پس از تزریق بوتاکس برای میگرن، گاهی اوقات ممکن است دارو به سایر نقاط بدن سرایت کند. این می تواند منجر به یک بیماری جدی به نام بوتولیسم شود که ممکن است علائمی مانند زیر داشته باشد:

 •      ضعف عضلانی
 •      کمبود انرژی
 •      دوبینی
 •      افتادگی پلک
 •      مشکل در صحبت کردن
 •      صدای خشن
 •      مشکل در بلع
 •      مشکل در تنفس
 •    عدم توانایی در کنترل مثانه

ممکن است بوتولیسم ساعت ها، روزها یا هفته ها پس از دریافت بوتاکس رخ دهد. اگر هر یک از علائم بالا را بعد از تزریق بوتاکس برای میگرن تجربه کردید، باید با پزشک خود مشورت کنید.

تزریق-بوتاکس-برای-میگرن

سایر هشدارها:

قبل از تزریق بوتاکس برای میگرن مزمن، باید به نکات مهمی توجه کنید. اگر شرایط پزشکی خاصی دارید یا سایر عواملی که بر سلامت شما تأثیر می گذارد، ممکن است این دارو گزینه ایمن برای شما نباشد. در زیر به برخی از این موارد اشاره شده است.

اگر هر یک از شرایط پزشکی زیر را دارید، قبل از استفاده از بوتاکس برای میگرن با پزشک خود صحبت کنید:

 •         اگر یک عمل جراحی آتی دارید که شامل محل یا محل های تزریق برنامه ریزی شده شما می شود
 •          اگر در محل یا محل های تزریق برنامه ریزی شده خود عفونت دارید
 •          اگر یک اختلال عصبی عضلانی، مانند اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) یا میاستنی گراویس دارید
 •          اگر به بوتاکس یا هر یک از ترکیبات آن واکنش آلرژیک داشته اید
 •          اگر باردار یا شیرده هستید

علاوه بر تزریق بوتاکس برای میگرن، بوتاکس کاربردهای دیگری نیز دارد. دوز دارو ممکن است با استفاده های دیگر متفاوت باشد.

مطالعه کاربردهای دیگر بوتاکس:

سوالات متداول:

در اینجا چند سوال متداول درباره استفاده از بوتاکس برای میگرن در بزرگسالان مبتلا وجود دارد:

 1. آیا بوتاکس برای میگرن اپیزودیک اثر بخش است؟

خیر، بوتاکس برای میگرن اپیزودیک (میگرنی که در 14 روز یا کمتر در ماه رخ می دهد) استفاده نمی شود. ایمنی و اثربخشی دارو برای این نوع میگرن مورد تایید نیست.

 1. آیا استفاده از بوتاکس برای میگرن می تواند به رفع چین و چروک نیز کمک کند؟

خیر، استفاده از بوتاکس برای میگرن مزمن به احتمال زیاد به رفع چین و چروک کمک نمی کند.

بوتاکس تنها اعصاب خاصی را در گروه های عضلانی که به آنها تزریق می شود تسکین می دهد. بنابراین، تزریق بوتاکس برای میگرن بعید است که بر چین و چروک تأثیر بگذارد.

نکته: یک داروی متفاوت به نام بوتاکس آرایشی برای کمک به چین و چروک استفاده می شود که حاوی همان داروی فعال بوتاکس است، اما در دوزهای کمتری تجویز می شود و برای درمان چین و چروک، بوتاکس آرایشی در محل های تزریق متفاوتی نسبت به مواردی که برای جلوگیری از سردرد استفاده می شود، تزریق می شود.

 • اگر در مورد استفاده از بوتاکس آرایشی برای چین و چروک سوالی دارید، این مقاله را بخوانید.
 1. چه انتظاری از تزریق بوتاکس برای میگرن داشته باشم؟

تزریق بوتاکس برای میگرن در بزرگسالان مبتلا به میگرن مزمن به طور کلی بی خطر است، اما ممکن است عوارض جانبی خفیفی ایجاد کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش «عوارض جانبی بوتاکس» در بالا مراجعه کنید. همچنین می توانید به بخش «دریافت تزریق بوتاکس» در بالا مراجعه کرده و با پزشک خود صحبت کنید.

 1. آیا تزریق بوتاکس برای میگرن مزمن در کودکان موثر است؟

خیر، بوتاکس برای میگرن مزمن در کودکان مبتلا تایید نشده است.

خلاصه کلام:

تزریق بوتاکس برای میگرن روشی مورد تایید توسط سازمان غذا و دارو آمریکا  (FDA) بوده است. تزریق بوتاکس برای میگرن سیگنال های عصبی که باعث درد می شوند را مسدود میکنند. باید توجه داشت که این درمان در مورد میگرن های مزمن(سردردی که حداقل 4 ساعت در 15 روز یا بیشتر در هر ماه طول بکشد) اثر بخشی داشته و تاثیر آن بر میگرن اپیزودیک (میگرنی که در 14 روز یا کمتر در ماه رخ می دهد)تایید نشده است.

تزریق بوتاکس برای میگرن در بزرگسالان مبتلا به میگرن مزمن به طور کلی بی خطر است اما در مواردی اثرات جانبی خفیف و جدی به دنبال دارد که بهتر است با پزشک خود در این موارد صحبت شود.

باید در نظر داشت، این مقاله نباید به عنوان جایگزینی برای دانش و تخصص یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارای مجوز استفاده شود. همیشه باید قبل از مصرف هر دارویی با پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی دیگر مشورت کنید. اطلاعات دارویی موجود در اینجا ممکن است تغییر کند و در نظر گرفته نشده است که تمام موارد استفاده، دستورالعمل‌ها، اقدامات احتیاطی، هشدارها، تداخلات دارویی، واکنش‌های آلرژیک یا عوارض جانبی را پوشش دهد. عدم وجود هشدارها یا سایر اطلاعات برای یک داروی معین نشان نمی دهد که دارو یا ترکیب دارو برای همه بیماران یا تمام موارد مصرف خاص بی خطر، مؤثر یا مناسب است.

امیدواریم از مطالعه این مقاله بهره برده باشید.اگر برای اجرای اصول و راههای  مراقبت از بدن به کمک نیاز دارید، به فروشگاه اینترنتی آیریک تجهیز ورود کنید و برای انتخاب بهترین محصولات با کارشناسان آیریک تجهیز در تماس باشید.

مشاوره

منبع:Botox for migraine

دسته‌بندی سلامت عمومی مراقبت از بدن
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت