ارسال رایگان خرید های بالای 500 هزارتومان

لک در صورت : علت ، علایم ، انواع ،پیشگیری و درمان

بازدید: 1,317 بازدید
شاخص لک

لک با هر نوع علامت به تغییر رنگی گفته می شود که روی پوست ظاهر شود. لکه های صورت ممکن است ناخوشایند و از هر نظر ناراحت کننده باشند. گاهی لک های صورت نشانه ای از خطر است، اما بیشتر آنها خوش خیم هستند و تهدید کننده زندگی نیستند. با این حال، برخی از لکه ها می توانند نشانه سرطان پوست باشند.

 

جستجوی درمان پزشکی یا استفاده از داروهای خانگی ممکن است به کاهش ظاهر لکه ها کمک کند.

 

برای آشنایی با انواع مختلف لکه ها و نحوه درمان آنها به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

انواع لک

“لک” یک اصطلاح گسترده است که به هر نوع علامت پوستی اشاره دارد. انواع مختلفی از لکه ها وجود دارد.

لک در صورت

آکنه

یک بیماری شایع است. آکنه می تواند به صورت زیر ظاهر شود:

 

جوش ها

جوش های سر سیاه

سرسفید

جوش زمانی ایجاد می شود که سبوم (روغن) و باکتری یا کثیفی ،فولیکول های مو را مسدود کند. آکنه گاهی اوقات می‌تواند لکه‌های تیره، جوش‌های پوستی یا جای زخم را روی پوست ایجاد کند. اینها هم از انواع لک هستند.

 

تصور می شود تغییرات هورمونی در شکل گیری آکنه نقش دارد. استرس همچنین ممکن است با افزایش تولید سبوم، آکنه را بدتر کند، اگرچه دلیل اصلی این وضعیت در نظر گرفته نمی شود.

 

پاپول ها

پاپول ها ضایعات پوستی کوچک با انواع مختلف هستند. آنها معمولاً حدود 1 سانتی متر قطر دارند. رنگ آنها می تواند از صورتی تا قهوه ای متغیر باشد. گاهی اوقات به جوش ها پاپول نیز گفته می شود. پاپول ها می توانند به صورت جداگانه یا خوشه ای ایجاد شوند و می توانند به هر شکلی باشند. نمونه هایی از پاپول ها عبارتند از:

 

بثورات آبله مرغان

اگزما

درماتیت

پسوریازیس و زونا نیز ممکن است باعث ایجاد پاپول شوند.

 

ندول ها ( گره )

ندول ها مجموعه ای از بافت هستند. لمس آنها سخت است که بزرگتر از پاپول هستند، معمولاً 1 تا 2 سانتی متر قطر دارند. ندول ها می توانند در هر سطحی از پوست ایجاد شوند. رنگ آنها می تواند از رنگ گوشتی تا قرمز متفاوت باشد. تگ های پوستی و زگیل نمونه هایی از گره ها هستند.

 

لکه های پیری (لکه های کبدی)

این لکه‌های کوچک و تیره می‌توانند در هر ناحیه از بدن که در معرض نور خورشید قرار گرفته است، ایجاد شوند. آنها بیشتر در افراد بالای 50 سال شایع هستند، اما می توانند در افراد جوان تر نیز رخ دهند. لکه های پیری نوعی هیپرپیگمانتاسیون هستند.

 

پوسچول

پوسچول ها برآمدگی های پر از مایع یا چرکی هستند. جوش های سرسفید و تاول های آبله مرغان از انواع جوش ها هستند. سایر شرایطی که ممکن است باعث ایجاد پوسچول شوند عبارتند از گال و روزاسه، و بیماری های شایع پوستی که با تاول ها و رگ های خونی قابل مشاهده ،مشخص می شود.

 

موی فرورفته

تکنیک های رفع موهای زائد، مانند موچین، اپیلاسیون یا اصلاح، گاهی اوقات می تواند منجر به رشد موهای زائد شود. اینها موهایی هستند که دوباره به داخل پوست رشد می کنند و به دام می افتند. این می تواند باعث ایجاد یک برآمدگی قرمز شود. افرادی که موهای مجعد دارند ممکن است نسبت به افرادی که موهای صاف دارند بیشتر مستعد ابتلا به موهای زیر پوستی باشند.

 

موهای رشد کرده همچنین می توانند به کیست های مویی بزرگ و پر از مایع تبدیل شوند. از نظر ظاهری می توانند قرمز، زرد یا سفید باشند. آنها ممکن است در لمس ناراحت کننده یا دردناک باشند.

 

علائم مادرزادی

خال های مادرزادی معمولاً یا در بدو تولد یا اندکی پس از آن رخ می دهند. آنها می توانند از نظر ظاهر، اندازه، شکل و رنگ متفاوت باشند. خال ها و لکه ها انواعی از خال های مادرزادی هستند که معمولاً تا آخر عمر باقی می مانند. انواع دیگر، مانند همانژیوم، به مرور زمان محو می شوند.

 

ملاسما

ملاسما در دوران بارداری بسیار شایع است. این یک بیماری پوستی است که با لکه های قهوه ای مشخص می شود. این بیماری می تواند با قرار گرفتن در معرض نور خورشید و تغییرات هورمونی ایجاد شود.

 

سرطان پوست

انواع مختلفی از سرطان پوست وجود دارد، از جمله:

 

کارسینوم سلول بازال

سرطان سلول سنگفرشی

ملانوم بدخیم

سرطان های پوست می توانند از نظر ظاهر و رنگ متفاوت باشند. برخی از انواع سرطان پوست مانند خال های تیره با حاشیه های نامنظم به نظر می رسند. برخی دیگر شبیه دلمه های زرد یا برآمدگی های قرمز رنگ هستند. فقط پزشک شما می تواند با اطمینان بگوید که آیا یک لک سرطان پوست است یا خیر.

 

کیست ها

انواع مختلفی از کیست ها وجود دارد. آنها عبارتند از:

 

1.کیست های اپیدرموئید
2.کیست های گانگلیونی
3.کیست های چربی

کیست ها کیسه های خوش خیم (غیر سرطانی) هستند که حاوی ماده ای مانند مایع هستند. آنها ممکن است به صورت برآمدگی هایی با اندازه های مختلف روی یا زیر پوست ظاهر شوند. آنها اغلب گرد هستند.

 

جای زخم

زمانی که لایه درم آسیب می بیند، جای زخم روی پوست ایجاد می شود. درم لایه عمیق پوست است که در آن رگ های خونی کوچک (مویرگ ها)، غدد عرق، فولیکول های مو و انتهای عصبی قرار دارند. هر چیزی که باعث باز شدن پوست شود می تواند منجر به زخم شود، مانند زخم یا جوش های بیرون زده.

 

تبخال

ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) باعث تبخال می شود. آنها تاول های پر از مایع هستند که روی یا نزدیک دهان یافت می شوند. ممکن است خارش داشته باشند یا احساس سوزن سوزن شدن ایجاد کنند. هنگامی که تاول ها باز می شوند و تخلیه می شوند، یک دلمه قرمز یا زرد رنگ ایجاد می شود تا زمانی که بهبود یابد.

 

هایپرپیگمانتاسیون ( هایپرپیگمنتیشن)

تولید بیش از حد ملانین می تواند باعث ایجاد رنگ ناهموار پوست یا لکه های تیره شود. علل هایپرپیگمانتاسیون عبارتند از:

 

قرارگیری در معرض نور خورشید
اسکار آکنه
تغییرات هورمونی، مانند دوران بارداری

 

انواع لک صورت

چه چیزی باعث ایجاد لک می شود؟

ویروس ها

برخی از لک‌ها، مانند تبخال، توسط ویروس‌هایی مانند HSV-1 ایجاد می‌شوند. ویروس واریسلا زوستر (VZV) باعث آبله مرغان می شود.

 

عفونت ها

انواع خاصی از عفونت های پوستی می توانند باعث ایجاد لکه ها روی پوست شوند. اینها شامل مالاسزیا فولیکولیت (آکنه قارچی)، عفونت در فولیکول های مو است. این عارضه به دلیل رشد بیش از حد مخمر ایجاد می شود و باعث ایجاد پوسچول می شود.

 

ژنتیک

آکنه ممکن است یک پیوند ژنتیکی داشته باشد. برخی از شرایط ارثی نیز می توانند باعث ایجاد لکه شوند. این شامل:

 

بیماری داریر. لکه های زگیل مانندی روی پوست ایجاد می شود که چرب، بدبو و به سختی قابل لمس هستند.

گانگلیوزیدوز GM1 نوع 3 بزرگسالان. این یک بیماری نادر و ارثی است که باعث ایجاد لکه های غیرسرطانی در پایین تنه می شود.

بیماری فابری این یک اختلال ارثی است که شامل یک جهش ژنی است. گروه های کوچک لکه های تیره و قرمز ، علامت این بیماری هستند.

 

قرارگیری در معرض نور خورشید

قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه های مضر فرابنفش (UV) A و B خورشید می تواند باعث سرطان پوست، هیپرپیگمانتاسیون و سایر اشکال آسیب پوست شود.

 

منافذ مسدود شده

تولید بیش از حد روغن توسط غدد چربی می تواند باعث ایجاد لک شود. تغییرات هورمونی اغلب باعث این تولید بیش از حد می شود، مانند بلوغ. روغن اضافی می تواند با سلول های مرده پوست، کثیفی یا باکتری ها مخلوط شود. این باعث ایجاد جوش، جوش، جوش سر سیاه و سر سفید می شود.

 

منافذ ممکن است در اثر محصولاتی مانند آرایش، ضد آفتاب یا مرطوب‌کننده‌ها مسدود شوند. به دنبال محصولاتی باشید که دارای برچسب غیرکومدوژنیک هستند. اینها طوری طراحی شده اند که منافذ را مسدود نکنند.

 

محصولات آرایش مو نیز اگر روی صورت شما بماسد ،می توانند منافذ را مسدود کنند.

 

سموم محیطی مانند کثیفی، دود خارج شده از اگزوز ماشین و آلودگی می توانند روی پوست شما بنشینند، با روغن مخلوط شوند و منافذ را مسدود کنند. همچنین می توانید با دست زدن به صورت خود آلودگی و باکتری را به صورت خود منتقل کنید.

 

رژیم غذایی لک ساز

آنچه می خورید ممکن است روی پوست شما تأثیر بگذارد. آلرژی های غذایی و درماتیت تماسی هر دو می توانند باعث تحریک و برآمدگی پوست شوند. محصولات لبنی، مانند شیر بدون چربی، ممکن است باعث ایجاد آکنه در برخی افراد شود. رژیم های غذایی سرشار از قند و کربوهیدرات های ساده نیز ممکن است منجر به لک شود.

 

داروهای ایجاد کننده لک

برخی از داروهای تجویزی و بدون نسخه (OTC) ممکن است باعث ایجاد آکنه به عنوان یک عارضه جانبی شوند. این شامل:

 

کورتیکواستروئیدها
استروئیدهای آندروژنیک
لیتیوم
داروهای ضد تشنج

 

بسیاری از انواع لکه ها بر روی پوست قرمز ظاهر می شوند. این شامل:

جوش ها
پوسچول
آکنه روزاسه
عکس العمل های آلرژیتیک
موهای رشد کرده
تبخال
انواع خاصی از سرطان پوست نیز ممکن است قرمز به نظر برسند.

 

بسیاری از انواع لکه ها بر روی پوست قهوه ای ظاهر می شوند.سرطان های پوست، مانند ملانوم بدخیم، می توانند قهوه ای تیره یا سیاه به نظر برسند. برخی از خال های مادرزادی و هایپرپیگمانتاسیون ممکن است قهوه ای باشند. ملاسما باعث ایجاد لکه های قهوه ای یا قهوه ای مایل به خاکستری روی پوست می شود.

 

بسیاری از انواع لکه ها بر روی پوست مشکی ظاهر می شوند.ملانوم بدخیم به صورت یک لکه تیره رنگ ظاهر می شود. جوش‌های سرسیاه ممکن است با هاله‌ای قرمز احاطه شوند یا به سادگی به صورت نقاط برجسته و سیاه ظاهر شوند.

 

بسیاری از انواع لکه ها بر روی پوست سفید ظاهر می شوند.جوش های سرسفید و انواع خاصی از عفونت های قارچی به صورت لکه های سفید ظاهر می شوند.

 

لک صورت

نحوه درمان لک ها

درمان باید بر اساس علت لک تعیین شود. اگر لکه های شما با درمان خاصی بدتر شد، استفاده از آن را متوقف کرده و با پزشک خود صحبت کنید.

 

داروهای آکنه

بسیاری از محصولات OTC وجود دارند که می توانند به کاهش یا از بین بردن جوش ها، جوش های سرسفید و سر سیاه کمک کنند. قبل از اینکه بهترین درمان را برای خود پیدا کنید، ممکن است مجبور شوید چندین مورد را آزمایش کنید. اینها شامل اسکراب های صورت، قابض ها و ژل های موضعی هستند. اگر آکنه شما به محلول های OTC پاسخ ندهد، ممکن است پزشک آنتی بیوتیک های خوراکی یا داروهای موضعی تجویز کند.

 

اسید سالیسیلیک

محصولات حاوی اسید سالیسیلیک می توانند به باز کردن منافذ کمک کنند.

 

کرم هیدروکورتیزون

کرم های موضعی می توانند واکنش های آلرژیک و تحریکات را کاهش دهند.

 

محافظت در برابر آفتاب

کرم های ضد آفتاب، لباس های ضد آفتاب، عینک آفتابی و کلاه ،  اشعه های UVA و UVB را کاهش می دهند. این می تواند به محافظت از پوست شما در برابر آسیب های بیشتر کمک کند.

 

روش های درمان پوستی برای هایپرپیگمانتاسیون ( لک )

چندین روش وجود دارد که می تواند لکه های پیری را از بین ببرد. این شامل:

میکرودرم ابریژن
لیزر درمانی
لایه برداری شیمیایی
سرما درمانی
کرم مخصوص هایپرپیگمانتاسیون
کرم های تجویزی حاوی هیدروکینون ممکن است به روشن شدن لکه های پیری، اسکار آکنه و ملاسما کمک کنند. آنها با کند کردن تولید ملانین کار می کنند.

 

عادات بهداشتی سالم

پاکسازی منظم صورت، بدن و مو می تواند به از بین بردن چربی اضافی، آلودگی و باکتری های روی پوست کمک کند. اما زیاده روی نکنید با پاکسازی بیش از حد می توانید پوست خود را بیشتر تحریک کنید.

 

راه حل های طبیعی درمان لک

لک هایی که ناشی از بیماری های زمینه ای نیستند را می توان با درمان های خانگی درمان کرد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

فندق جادوگر
آلوئه ورا
سرکه سیب

 

 

رژیم غذایی خود را آنالیز کنید

داشتن یک دفتر خاطرات غذایی می تواند به شما کمک کند غذاهایی را که ممکن است باعث تغییرلت پوستی شما شوند را مشخص کنید. سعی کنید یک غذا را در یک زمان برای چند روز حذف کنید.و در نهایت نتیجه گیری کنید.

 

خوردن غذاهای سرشار از ویتامین C و E ممکن است به حفظ سلامت پوست شما کمک کند.

 

 

چه زمانی جهت بررسی لک به پزشک مراجعه کنید؟

لک‌ها گاهی اوقات می‌توانند نشانه یک بیماری جدی باشند که نیاز به مراجعه به پزشک دارد. لکه ها همچنین می توانند منجر به ناراحتی عاطفی شوند، به خصوص اگر به یک بیماری مزمن تبدیل شوند.

 

مهم است که برای هر گونه عیوب زیر به پزشک خود مراجعه کنید:

 

تغییر در اندازه یا رنگ لک ها

شروع به خونریزی کنند

لک ها دارای مرزهای نامنظم شوند

اینها ممکن است نشانه های سرطان پوست باشند.

 

اگر لک های شما ناشی از یک ویروس مانند تبخال یا آبله مرغان باشد، پزشک می تواند با ارائه یا توصیه درمانی به بهبودی سریع کمک کند.

 

پاپول ها، ندول ها و پوسچول ها می توانند نشانه های دردناک عفونت پوست باشند. پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی و همچنین انواع دیگر داروها مانند رتینوئیدهای موضعی را تجویز کند.

 

اگر لکه‌های ناشی از موهای رشد کرده دارید که به درمان خانگی پاسخ نمی‌دهند، پزشک شما ممکن است بتواند آن ناحیه را تمیز کند، موها را آزاد کرده و لک را از بین ببرد.

 

اگر می خواهید در مورد اهمیت و راهنمای مراقبت از پوست  و انتخاب روتین روزانه موثر در زندگی خود بیشتر بدانید ، یک مشاوره رایگان از متخصصین آیریک تجهیز ترتیب دهید. ما خوشحال می شویم به هر سوالی که دارید پاسخ دهیم و به شما کمک کنیم بهترین محصولات روتین پوست صورت را انتخاب نمایید. همین امروز تماس با ما را برقرار کنید.

 

مشاوره

 

منبع:  How Many Different Kinds of Facial Blemishes Are There

بعدی: آکنه و روتین مراقبت از پوست
دسته بندی مراقبت از پوست
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت